Ağız ve Diş Sağlığı İçin Doğru Diş Fırçalama

Vücudumuzun her bir bölgesi sağlık açısından önemlidir ve her birinin kendine özel bazı bakım ve temizlik yöntemleri vardır. Bu yazıda ağız ve diş sağlığı, bakımı, önemi ve doğru diş fırçalama yöntemleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş bakımı gerek ağız sağlığı gerekse genel sağlık bakımından oldukça önemlidir. Zira ağızda meydana gelebilecek bir hastalık ya da ağız sağlığının bozulması vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilmektedir. Örneğin ağız yoluyla vücuda giren ve ağız temizliğinin iyi yapılmaması sonucu etkisini artıran bazı zararlı bakteriler çoğalarak çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilmektedirler.

Bu hastalıklar doğrudan ağız sağlığını tehdit edebilen ağız, diş ve diş eti hastalıkları olabileceği gibi vücudun diğer organlarını da etkileyebilen ciddi hastalıklar olabilmektedir.

Bunun yanı sıra ağız bakımının doğru yapılmaması diş çürüklerine, dişlerde kötü ve kirli bir görünüme, diş dökülmelerine ve ağız kokusu gibi rahatsız edici durumlara da sebep olabilir.

Özellikle günümüzde yaygın olarak tüketilen hazır gıdalar, bol şekerli ve asitli içecekler, sigara gibi kötü alışkanlıklar ve kahve, çay gibi kolay leke yapabilen şeylerin olması düzenli ve doğru bir şekilde yapılan ağız bakımını zorunlu kılmaktadır.

Tüm bu olumsuz durumların olmaması, daha sağlıklı bir ağız ve daha temiz ve güzel dişler için ağız sağlığına ve diş fırçalamaya gerekli önem verilmelidir. Bunu sağlamanın bazı yolları olsa bile en etkili yolu ise diş fırçalamaktır. Bundan da ziyade, düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamaktır.

Doğru Diş Fırçalama Yöntemi Nasıldır?

Doğru diş fırçalama, birbirine bağlı uygulamalarla mümkün olmaktadır. Yani hem doğru bir şekilde, doğru araçlarla dişleri fırçalamak gerekirken hem de doğru süre boyunca fırçalamak gerekmektedir.

İlgini Çekebilir :   Humira Kullananlar / Yorumlar

Tavsiye edilen ve olması geren diş fırçalama süresi en az 2 dakikadır. Hayat akışı içerisinde 2 dakikalık bir süre kısaymış gibi görünürken, diş fırçalarken uzun gibi gelebilir. Ki zaten genel olarak diş fırçalama süremiz bunun altındadır. Fakat 2 dakikanın altında olan bir diş fırçalama temizlik için yeterli olmamaktadır. O yüzden en az 2 dakikalık zaman dilimi doğru diş fırçalamanın ilk adımlarından birisidir denilebilir.

Bu sürenin altına düşmemek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin zaman tutabileceğiniz gibi, içinizden birden başlayarak yüz yirmiye kadar da yavaşça sayabilirsiniz. Ya da size zamanı gösterecek (kum saati gibi) farklı türden şeyler kullanabilirsiniz.

1-) Fırça Seçimi:

Diş fırçası seçimi önemli bir konudur. Yetişkinler büyük boyutta fırçalar kullanırken, çocuklar için daha küçük boyutta fırçalar tercih edilmelidir.

Fırça tellerinin de genel olarak orta sertlikte olması tavsiye edilir. Fakat dişlerinizle alakalı olarak özel bir probleminiz varsa bu konuda doktorunuzdan hangi sertlikte fırça kullanacağınızı sorabilirsiniz. Fakat telleri çok sert olan fırçaların diş etlerinize zarar verebildiği de gözlemlenmiştir.

Gerek kişisel bir tercih olarak gerekse doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda şarj edilebilir, hareketli başlığı olan fırçalar da kullanabilirsiniz. Bu noktada kendinize en uygun olan fırçayı tespit edip onu kullanmalısınız.

2- Diş Macununda Doğru Oran:

Diş macunu kullanacaksanız “bir nohut tanesi büyüklüğü” boyutunu bir ölçüt olarak kullanabilirsiniz. Bu boyut idealdir fakat bundan biraz fazla da olabilir.

Tercihe göre diş macunu kullanmayabilirsiniz. Macunsuz bir fırçalama da dişlerinizi temizlemektedir. Fakat diş macunu içerisinde yer alan bazı maddeler hem temizlik noktasında yardımcı olur hem de ferah bir nefese sahip olmanıza yardımcı olur.

3- Doğru Açı ve Doğru Fırçalama:

Genel olarak tavsiye edilen tutuş şekli, fırçanın uçlarının dişe doğru olacak şekilde 45 derecelik bir açıyla tutulmasıdır. Daha sonra dişlerin dış yüzeylerinde, diş etlerine paralel olarak ileri-geri hareket ettirilerek fırçalanmalıdır. Özellikle ön dişlerde yukarı-aşağı yönünde de fırçalanabilir. Ortalama olarak bir diş üzerine 8-10 arası fırça darbesi gelmelidir.

İlgini Çekebilir :   Gluten İntoleransı Nedir?

Aynı şekilde dişlerin iç(çiğneme yüzeyleri) ve arka kısımları da fırçalanmalıdır. Bu noktada özellikle dişin arka kısımlarına fırçanın ulaşmasına gayret edilmelidir. Ki genellikle buraların temizliği ihmal edilebildiği için çürümeler de buralarda daha çok görülebilmektedir.

4- Diller Unutulmamalı:

Dişler yukarıda tarif edildiği gibi fırçalandıktan sonra dil yüzeyi de fırçalanmalıdır. Çünkü bakteriler dil üzerinde de birikebilmektedir. Ayrıca dilleri de fırçalamak kötü ağız kokusunu önlemek için kullanılacak yöntemlerden bir tanesidir.

5- Doğru Zaman:

Yukarıda da değindiğimiz gibi diş ve ağız sağlığının yeterince sağlanabilmesi için en az 2 dakika fırçalamak gerekmektedir. Zaten yukarıdaki adımlar özen gösterilerek uygulandığı takdirde 2 dakikadan fazla bir zaman almaktadır.

Ayrıca dişlerin günde iki kez fırçalanması önerilmektedir. Bu zamanların en doğru olanı ise, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce olması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Böylece güne temiz bir ağız ve dişler ile başlanmış olur ve gece de yatmadan önce fırçalandığı için gece boyunca zararlı bakterilerin üremeleri engellenmiş olur.

6- Diş İpi:

Dişleri fırçalamak genel olarak temizliği sağlar fakat bazen diş aralarına giren bazı gıda atıkları fırçalar tarafından temizlenmeyebilir. Bu gibi durumlarda diş ipi kullanarak daha detaylı bir diş temizliği sağlanmış olur.

7- Diş Etleri de Fırçalanmalı

Dişler fırçalanırken, diş etleri de fırçalanmalıdır. Çünkü diş etlerinin sağlığı da en az dişerler kadar önemlidir. İlk başlarda diş etlerinde kanamalar olsa da fazla zorlamadan diş etleri fırçalanmaya devam edecektir. Bir süre sonra bu kanamaların olmadığı görülecektir.

Unutulmamalıdır ki ağız ve diş sağlığında, diş ve diş eti de birer bütündür.

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Tavsiye edilen süre genel olarak, normal şartlar altında 3-4 aydır. Yani 3-4 ayda bir değiştirmek tavsiye edilir. Fakat fırçanın yıpranmasına bağlı olarak daha erken ya da daha geç bir sürede de değiştirilebilir.

İlgini Çekebilir :   Sivilce Nasıl Geçer - Doğal Yöntemler

Ayrıca ağızda ya da ağız yoluyla bulaşabilecek bir hastalık geçirmişseniz de yeni bir fırça kullanmanız tavsiye edilir.

Diş Hekimi Kontrolünü İhmal Etmeyin

Ağız ve diş sağlığı konusunda diş hekimi kontrolü de oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla bir diş hekimine gidip muayene olmakta fayda vardır. Uzmanlar tarafından önerilen süre 6 aydır. Yani 6 ayda bir uzman kontrolüne gitmek en doğru olanıdır fakat bu süre biraz daha esnetilecek olursa yılda en az bir kez, bir diş hekimine gidilmelidir.

Rutin olarak yaptıracağınız kontrollerle dişleriniz ve ağzınız sağlıklıysa bu konuda emin olursunuz. Eğer bir hastalık belirtisi veya oluşumu varsa bu konuda da erken teşhis konulmuş olur. Böylece sağlığınıza zarar vermeden ya da daha az bir zararla hastalıklardan korunmuş olursunuz

Yediklerinize Dikkat Edin

Sağlıklı bir ağız ve dişler için yediklerinize çok dikkat etmelisiniz. Bunu iki yönlü düşünmek gerekir.

Birincisi, dişleriniz için faydalı olan yiyecekleri yemektir. Örneğin süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren gıdalar başta olmak üzere, vücudunuz için faydalı olan vitaminlerin bulunduğu doğal gıdalar tüketerek ağız sağlığınızı korumada fayda sağlayabilirsiniz.

İkincisi ise, ağız sağlığını, özellikle de dişleri olumsuz etkileyecek gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmaktır. Örneğin sert kabuklu gıdalar dişlerle kırılmamalıdır. Ya da sigara, alkol gibi zararlı maddeler içeren şeylerden uzak durulmalıdır. Şekerli ve asitli gıdalar da mümkün olan en alt seviyede tutulmalıdır. Hatta hiç içilmemesi en doğru olanıdır.

Ağız ve diş sağlığı ile doğru diş fırçalama yöntemleri hakkında tecrübelerinizi, görüşlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Sağlıcakla…