2016 yılı şubat ayında, doktorum HUMİRA ilacını kullanmam gerektiğini ve bu ilacın çok ciddi yan etkilerinin olabileceğini söylediğinde bir hayli endişelenmiştim. Çünkü doktorun saydığı yan etkiler, çok önemli yan etkilerdi. Çok düşük olasılıkla da olsa bazı hastalarda görülebiliyordu.

Bu süreçte en çok Humira kullananlar ve Humira hakkında yapılan yorumlara ihtiyacım vardı. Çünkü Humira’yı en iyi bilenler, kullanan kişilerdi. Biraz araştırma yaptım. Pek nitelikli bir bilgiye ulaşamadım ama en nihayetinde ilacı kullanmayı kabul ettim. Ki başka bir seçeneğim de yoktu.

O günlerde böyle bir bilgi eksikliğinin ihtiyacını fark ederek, bugün Humira kullananların yorumlarını bir araya getirdiğim bir yayın hazırlamaya karar verdim. Çünkü hangi hastalık olursa olsun, hastalık süreci zor bir süreç ve bu süreçte insan en çok kendisi gibi insanlara ve onların deneyimlerine, tavsiyelerine ihtiyaç duyuyor.

 

En öncelikli dileğim kimsenin bu tür hastalıklara yakalanmaması ve bu tür ilaçları kullanma gereksinimi duymamasıdır. Fakat hayatta insanın başına her şey gelebiliyor. O yüzden ben de en azından, fikir vererek, diğer insanların tecrübelerini bir araya getirerek yardımcı olmak istiyorum.

Humira’nın olası yan etkileri, ilaç prospektüsünde detaylı bir şekilde 2-3 sayfa uzunluğunda açıklanmış. Onları burada yeniden yazmayı uygun bulmadım. Gerek ilaç prospektüsünden gerekse diğer bazı internet sitelerinden o açıklamalara ulaşabilirsiniz. Ben lafı daha fazla uzatmadan, önce kendi tecrübemi ardından da sosyal medyadan gelen yorumlarla ulaşabildiğim insanların tecrübelerini vermek istiyorum.

 

HUMİRA Kullananlar / Yorumlar

Kendi Yorumum:

Crohn hastası olarak yaşadıklarımı “Crohn Hastalığı Hikayem” başlığı altında daha önce yazmıştım. Bu yazıyı okursanız yaşadığım süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda da değindiğim gibi Humira ile ilk olarak 2016 yılında tanıştım. İlk kullanımda 4 doz aldım, daha sonra 2 doz ve sonrasında tek doz şeklinde devam ettim. O zamanlar hastalığım oldukça ağır seyrediyordu. İlk başlarda Humira kısmen etkili oldu ve bu beni biraz rahatlattı. Daha sonraki süreçte gerek doktorumun değişmesi gerekse benim biraz ihmalim sebebiyle hastalığın şiddeti daha da arttı. Böylece Humira’nın pek bir olumlu etkisi olmadı.

İlgini Çekebilir :   Akupunktur Nedir?

2017 yılının ilk aylarında hastanede yatarak uzun bir tedavi süreci geçirdim ve ileostomi ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası süreç benim için çok iyi geçti ve bu sürede Humira kullanmaya devam ettim. Geçen yaklaşık 18 aylık sürede kan değerlerim normale döndü, CRP değerim oldukça düştü, yeniden kilo aldım ve hayatım neredeyse normale döndü.

Benim eskiye nazaran daha iyi olmamda etkili olan şeyin ne olduğu tam olarak bilmiyorum. İleostomili olmam, Humira kullanmam, çok fazla stres yapmamam gibi şeylerin daha iyi olmama sebep olduğunu düşünüyorum.

2 yıldan fazladır kullandığım Humira’nın olası yan etkilerinden hiçbirini yaşamadım. Sadece son zamanlarda iğneyi yaptıktan sonra, iğne yapılan yerde şişlik ve kaşıntı oluyor. O da birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor. Onun dışında bir şikayetim yok ve gayet iyiyim, çok şükür.

Senem K. Yorumu:

Crohn hastasıyım, 1 yıldır kullanıyorum. Geçen yıllara göre daha iyiyim. Saç dökülmesi dışında şuana kadar başka bir yan etkisini görmedim. Doktorlarım sürekli vücutta tarama yapıyorlar, her şey yolunda.

Derya B. Yorumu:

Crohn hastasıyım ve Nisan 2016’dan beri Humira kullanıyorum. Yaklaşık bir 8 ay sonra etkisini görmeye başladım ve gittikçe daha da düzeldi hastalık belirtilerim. Sadece çok saç dökülmesi haricinde başka bir olumsuz etkiyle karşılaşmadım.

Birçok kez Gastroenteroloji doktorumla ve Dermatoloji doktorumla görüşmeme rağmen, çok çeşitli takviyeler almama rağmen bu durumu çözemedik. En sonunda doktorlar; “Humira devam ettiği sürece, saç dökülmesi de devam edecek. O yüzden artık takviye almana gerek yok”, dediler. Açıkçası ben de artık kendi haline bıraktım. Hepimize Allah şifa versin.

Aynı sorunu yaşayan varsa boşuna mücadele etmesin diye yazmak istedim bunları. Çünkü hem çok maliyetli hem de uğraştırıcı şeyler, maalesef.

İlgini Çekebilir :   Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Mehtap C. Yorumu:

Ben crohn hastasıyım. 1 yıl Humira kullandım ama kaşınıp kabarmaya başladım. İğne yerlerim avucumun içinden daha büyük kızarıp şişmeye başlayınca doktorum ilaç değiştirdi.

Fatma Zehra C. Yorumu:

Fistül için 2 yıl kullandım, hiçbir faydasını görmedim. Öncesinde Remicade kullanmıştım, o da işe yaramadı.

Nurcan B. Yorumu:

Humira’yı As ve kolit hastalığı için kullanıyorum. 4 yıl oldu, iyiyim.

Muhammed A. Yorumu:

Crohn hastasıyım, ileostomi takılı. 5 yıldır kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar. İnşallah da yaşamam. Rabbim herkese şifa versin.

Gülnur D. Yorumu:

Crohn hastasıyım, 2 yıldır kullanıyorum. Darlık var henüz fayda etmedi. Saçlarım ve kaşlarım dökülüyor.

Binnur Y. Yorumu:

3 yıldır kullanıyorum şuan kötü bir etkisini görmedim. Doktorum bana iyi geldiğini söyledi. Kilo bile aldım, memnunum. Bir çok ilaç kullandım, ataklarım artık olmuyor.

Akif D. Yorumu:

Ülseratif kolit hastasıyım, 3. Dozumda atak geçirdim.

Merve E. Yorumu:

Yaklaşık 2 aydır başladım Humira’ya. Yediklerime dikkat ettiğim sürece bağırsaklarım iyiler. Günde 6-7 kez tuvalete çıksam da ilk zamanlar buna şükür dedim. Yalnız, ilk birkaç gün sürdü bu mutluluğum.

2 aydır kalkamıyorum yataktan. Bacaklarımda ve kollarımda felaket bir ağrı var. Romatolojiye göründüm bizlik bir sorun yok dediler, gönderdiler. Günde 7-8 tane ağrı kesici alıyorum ve ateşim sürekli yüksek. Doktorum ilacın yan etkisi diyerek başından savıyor. Üstüne bir de 29 yaşında suçiçeği geçiriyorum. Bir haftadır her yerim iltihaplı yara, ateşim 38 derecenin altına düşmüyor. Ağrıdan yatamıyorum, çok acı çekiyorum. Bilmiyorum iğneden mi değil mi… Allah hepimize şifa versin.

  1. Arif Ç. Yorumu:

Ben kullanıyorum gayet iyiyim.

Hamza A. Yorumu:

Crohn hastasıyım, ben 1 yıl kullandım. Malum ilk doz yüksek. 4 iğneyi birden vurunca çok etki etti bende. Zamanla iğnelerin dozunu düşürünce ilaç etkisini kaybetmeye başladı. Zamanla tüberkülozu da sınıra getirdi. 9 ay boyunca veremden koruma ilacı (INH) aldım.

İlgini Çekebilir :   Gıda Teknolojisi Nedir? Gıda Teknikeri Ne İş Yapar?

Alp E. Yorumu:

Crohn hastasıyım, 1,5 yıl kullandım. Her şey yolunda gidiyordu. Ağrım sızım kalmadı, eski kilomu da almıştım. Fakat bir gün ansızın bağırsağım delindi. 4 senedir ileostomi torbası kullanıyorum.

Esen Y. Yorumu:

Crohn hastasıyım 2 defa ameliyat oldum. Ameliyattan sonra hastalık hala aktif haldeydi. Doktorum Humira’ya karar verdi. 3 yıldır kullanıyorum, çok şükür iyiyim. Humira’da yan etki olarak bir sorun yaşamadım. Maşallah çok iyi gidiyor. Herkese şifalar diliyorum.

Fotograf kaynak: wsj.com

 

Adsız Kullanıcı – Sedef Hastalığı Humira Yorumu:

Ben de sedef hastasıyım. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum çok şükür iyiyim şimdi. Hiç ağrım kalmadı, sedefim de yok oldu.

Adsız Ziyaretçi Yorumu:

Merhaba arkadaşlar. Ben de Humira kullanıyordum. Çok yanma yapıyordu. Şimdi doktorum “Amgevita” diye, aynı etken maddeden bir Amerikan bioteknoloji firmasının ilacını verdi ve çok ince iğneli. Yakma vs olmadı, yeni nesil bir ilaçmış. Hayırlısı bakalım.

Sonuç Olarak:

Tüm bu yorumlardan ve tecrübelerden hareketle şunu diyebilirim ki; Humira çok ciddi yan etkilere sahip olsa bile, bu etkiler herkeste görülmüyor. Genel olarak daha hafif yan etkilerle seyrediyor. Bunun yanı sıra fayda görenlerin sayısı daha fazla.

Elbette Humira’nın olumlu ya da olumsuz etkisi kişiden kişiye, bünyeden bünyeye, hastalık durumuna göre farklılık gösteriyor. Temkinli olmakla beraber çok fazla da endişe etmemek gerektiği kanısındayım. Düzenli doktor kontrolüyle beraber iyi neticeler alınabileceği düşüncesindeyim.

Bu yayının hazırlanmasında emeği geçen, yukarıda isimlerini verdiğim herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Önemli hastalıklarla, zorlukla mücadele ediyoruz. Rabbim hepimize yardım etsin ve acil şifalar versin. Kimseyi bu ilaçları kullanmak mecburiyetinde bırakmasın ama bu ilaçların ve bu imkanların da yokluğunu vermesin. Amin.