Cebrail Meleği

Hazreti Cebrail diğer adıyla Cibril. Meleklerin meleği, meleklerin en büyüğü, 4 büyük melekten bir tanesi, Allah’ın emirlerini aracı olmadan ileten ve Allah (c.c.) tarafından kendisinden sonra zikredilen melek: Cebrail (a.s.). Tahrim suresi 4. Ayetinde Allah(c.c.) şöyle buyurdu: “Muhakkak ki Allah, Cebrail ve salih mü’minlerin onun yardımcısıdır.”

Cebrail Meleğinin Görevi Nedir

Allah’ın seçtiği peygamberlere emir ve yasak bildirmek; vahiy göndermektir. Hz. Cebrail, sadece peygamberlere emir götürmez. Aynı zamanda, meleklere Allah’ın emir ve yasaklarını da bildirmekle mükelleftir, elçidir. Allah’ın en çok değer verdiği melektir.

Hz. Cebrail, nurdan yaratılmış ve farklı şekillere girebilen bir melektir. Peygamber efendimize farklı farklı şekillerde gözükmüştür. Medine’de sahabilerden Dıhye olarak gözükerek gelmiştir. Cebrail (a.s.) vahiy getirdiği peygamberler dışında Zekeriya ve Danyal pergamberlere de gözükmüştür. Hz. Cebrail sadece peygamberlere gözükmemiştir.

Hristiyan dininin peygamberi Hz. İsa’nın doğuşunu müjdelemek için Meryem (a.s.)görünmüştür.  Bakara suresi  87. ayetinde şöyle konu olan durum şu şekilde izah edilmiştir: “ Yemin olsun ki  biz Musa peygambere Kitab’ı verdik. Ondan sonra art arda peygamberler gönderdik. Meryem’in oğlu İsa peygambere de mucizeler verdik ve O’nu Cebrail ile destekledik.”

Bir rivayete göre; Hz. Ömer onu peygamber efendimizin yanında görmüştür. Hz. Ömer olayı şöyle anlatıyor: “Camiiye girdiğimde peygamber efendimizin yanında ay gibi suratı olan bembeyaz saçlı kömürden siyah elbiseli bir adam gördüm. Hayatımda böyle bir adam hiç görmedim”

Meleklerin başı Hz. Cebrail, insan şeklinde peygamber efendimizin yanına gelmiştir. Muhteşem gün: Miraç Gecesi. Hz. Cebrail, peygamber efendimizi uyandıramamıştır, uyandırmaya kıyamamıştır. Peygamber efendimiz onu birden karşısında görünce şaşırmıştır. Cebrail (a.s), miracı müjdelemiş ve tüm meleklerin hatta tüm peygamberlerin onu beklediğini müjdelemiştir. Burak adlı inci tanesi gibi bir beyaz hayvana binip gitmişlerdir.

İlgini Çekebilir :   Rüya Nedir? - Kaç Çeşit Rüya Vardır?

Hz. Cebrail yeryüzüne çok muazzam bir hızda 3 kere inmiştir;

  1. Peygamberlerin babası olan Hz. İbrahim’i ateşten kurtarmak için
  2. İbrahim, oğlu Hz. İsmail’i kurban edeceği an, bıçağın tam kemiğe geldiği sırada
  3. Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimizin yanağından süzülen bir damla kanın yere düşmemesi için