Su içmek bilindiği gibi başlı başına hayat kaynağıdır. Bu yüzden “su hayattır” denir. Zira su, insan vücudunda pek çok fonksiyonun işleyişinde önemli bir etkiye sahiptir. Fakat su içmenin faydalarının bilinmediği zamanlar insanlar su içmeye yeteri kadar özen gösteremeyebiliyorlar. Bunun sonucu olarak da bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Bu yazımızda da su içmenin önemi, faydaları, zararları ve genel olarak su içmenin vücuda etkilerini incelemeye çalıştık.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

1- Beyin Sağlığı ve Faaliyetleri İçin Su:

Yapılan araştırmalara göre bir gün içerisinde yani 24 saatte insan beyninden geçen su miktarı 1,4 litre olduğu görülmüştür. Bu oran çok önemli bir orandır. Eğer beyne yeteri kadar su gitmezse ve denge bozulursa beyinde kuruluk ya da sululuk görülebilir. Bu da beyin sağlığı açısından olumsuzluktur. Ayrıca susuz kalmak unutkanlığa ve dikkat dağınıklığına sebep olabilir.

2- Su İçmek Kabızlığa İyi Gelir:

Kabızlık günümüzde pek çok insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Kabızlığa pek çok şey sebep olabilir ama en yaygın sebepler kuruma ve su kaybıdır.

Kalın bağırsak görevi gereği, yiyecek atıklarındaki sıvıyı emer. Yeteri kadar sıvı bulunmayan yiyecek atıkları kalın bağırsaktan geçerken mevcut olan sıvılarını da kaybedecekleri için kuruyacaktır ve bu da kuru dışkıya neden olacaktır. Kuru dışkının atılması zor olacağı için kabızlık görülebilir. Bu sorunu önlemek için yeteri kadar su tüketimi yardımcı olacaktır. Zira yeteri kadar su içildiğinde yiyecek atıkları sulu olacaktır ve dolayısıyla da dışkı da yumuşak olacaktır. Bu da kabızlık sorununa iyi gelerek fayda sağlayacaktır.

3- Su İçmek Ağız Kokusunu Önler:

Ağızda kalan ve kötü koyuya neden olabilen gıdaların temizlenmesinde önemli faktörlerden birisi de tükürüktür.  Tükürüğün az olmasına bağlı olarak gıdalar yeteri kadar temizlenmez ve bu da ağız kokusuna neden olabilir. Tükürüğün az olmasının nedeni de az besin tüketimi, tükürük bezlerinin yeteri kadar çalışmaması ve az su tüketimi olabilir. Tükürük üretiminin artmasında ve ağız kokusunu önlemede su içmek faydalı olacaktır. Bu sayede tükürük bezleri çalışır ve ağız kokusu giderilir. Ayrıca az su tüketimi ağız kuruluğu, yutkunma zorluğu ve hatta ileri seviyede konuşma zorluğuna bile sebebiyet verebilir.

İlgini Çekebilir :   Erken Kalkmak ve Güne Zinde Başlamak

4- Saçların Sağlıklı Olmasına Yardımcı Olur:

Su her organımız için hayat kaynağı olduğu gibi, saçlar içinde oldukça önemlidir. Az su tüketen kişilerde saç kuruluğu, kırılmalar, kepeklenmeler ve saç kayıpları olabilir. Yeteri kadar su tüketildiği takdirde bu sorunlar daha az görülecektir. Su, saçları nemlendirerek saçı besler. Daha güzel ve parlak görünmesinde rol oynar.

5- Sağlıklı Bir Gebelikte Suyun Önemi:

Gebelik döneminde vücut her zaman olduğundan daha fazla suya ihtiyaç duyar. Zira bebek, anne karnındaki sıvının içinde gelişirken annenin kan hacmi artar. Dolayısıyla anne daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacın karşılanması gerekmektedir. Yeteri kadar su tüketimi sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için oldukça önemlidir.

6- Böbrek Sağlığı İçin Birebir:

Vücutta oluşan bazı zararlı maddeler su ile seyreltilerek böbreklerden atılmaktadır. Yeteri kadar su alınmaması durumunda böbrekler görevini tam olarak yerine getirmeyecektir. Böylece buna bağlı olarak böbrek taşı, idrar yolu iltihapları ve hatta ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliği bile görülebilir.

Temiz su kaynaklarının az olduğu ve insanların yeteri kadar su tüketmediği bazı ülkelerde en çok görülen hastalıklardan başında böbrek hastalıkları geldiği görülmektedir. Bu sebeple böbrek sağlığı için yeteri miktarda su tüketilmesi gerekmektedir.
7- Strese Karşı Su:

Su, insan vücudunda önemli bir miktara sahip olduğu için vücudun her noktasında önemlidir. İnsan ruh ve bedenden oluştuğu için, bedenin sağlıklı olmaması ruhu da etkileyecektir. Bu bağlamda yeteri kadar su alınmadığı takdirde meydana gelen susuzluk hissi bedeni zorlayacağı için ruhu da zorlayacaktır. Bu da strese sebep olacaktır.

Ayrıca suyla temas etmek de (eli, yüzü yıkamak, abdest almak gibi) stresi azaltabilir.

8- Kalp Dostu Su:

Yapılan araştırmalara göre yeteri kadar su alınmayan vücutlarda kanın koyulaştığı ve pıhtılaşmaya daha yatkın olduğu görülmüştür. Su, kanın daha akışkan olmasına yardımcı olmaktadır. Günlük su tüketimine dikkat eden ve etmeyen insanların kalp kriziyle olan ilişkileri araştırıldığında belirgin bir farkın olduğu görülmüştür.

İlgini Çekebilir :   Crohn Hastalığına Kefir, Faydaları ve Kullanım Şekli

9- Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Su:

Günlük yeteri kadar su alınması vücudun daha sağlıklı olmasını sağladığı gibi ayrıca temizlik ve hijyen için de su çok önemlidir. Vücut temizliğini su ve sabunla yaparak ciddi manada bulaşıcı hastalıklardan korunulabilir. Özellikle de el temizliğinde su ve sabunun kullanılması bile birçok bulaşıcı hastalığın önlenmesine olanak sağlar. Suyun yeterli olmadığı ve dolayısıyla temizliğin az olduğu bazı ülkelerde bulaşıcı hastalıkların daha yaygın olduğu görülmektedir.

10- Cilt Güzelliği ve Parlaklığı İçin Su:

Cildin güzel, bakımlı ve sağlıklı olması her insan için oldukça önemlidir. Özellikle de bayanlar bu konuda daha hassas davranmaktadırlar. Cilt sağlığı ve parlaklığı için su önemli bir etkendir. Zira suyun yeterli olmaması durumunda hücre içi suyu azalır deri onarım hızı düşer, cilt kurumaya ve çatlamaya başlar. Bu da ciltte olumsuz etkiler meydana getirir. Sağlıklı, nemli, yumuşak bir cilt için yeteri kadar su tüketimi oldukça önemlidir.

11- Zayıflamada Yardımcı Olarak Su:

Suyun doğrudan yağ yakarak idrarla atmasının ve zayıflatmasının doğruluğu kabul edilmemiştir. Fakat su içmek dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Zira su içmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ayrıca akşam yatmadan önce su içmek ve sabah kalkıldığında su içmek tokluk hissi vereceği için daha az yemek yeme ihtiyacı oluşacaktır ve bu da dolaylı olarak zayıflamayı sağlayacaktır.

Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Su içmenin faydalarından bu kadar bahsettikten sonra acaba su içmenin zararları var mıdır diye bir soru akla gelebilir. Evet, bazen su içmek kişi için zararlı olabilir.

Örneğin vücutta fazla miktarda sıvının bulunduğu durumlarda, bacaklarda ödem, böbrek yetmezliği, siroz gibi hastalıkların olduğu durumlarda sıvı alımının kısıtlanması gerekebilir. Bu durumlarda mutlaka hekim tavsiyesine uyulmalıdır ve hekimin belirlediği miktarlarda sıvı alınmalıdır. Aksi takdirde fazladan alınan sıvı fayda yerine zarar verebilir.

Ayrıca çok fazla su içmek çok fazla su atımını da beraberinde getirmektedir. Böylece çok fazla mineral kaybına neden olacaktır. Fazla su içilmesi durumunda organlar da fazladan çalışarak yorulacaktır. Bu da bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

İlgini Çekebilir :   Uçuktan Kurtulma Yolları - Uçuk Nasıl Geçer?

Günlük İdeal Su Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Günlük ortalama su tüketim miktarı kişilere, cinsiyete, sağlık durumuna, günlük alınan kaloriye göre değişiklikler göstermektedir. Fakat genel olarak uzmanlar tarafından önerilen miktar 1,5 litre ila 2,5 litre arasında olmalıdır.

Vücut egzersizleri ve herhangi bir dalda sporla uğraşan kişilerin ihtiyaç duydukları su miktarları farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple bu kişilerin daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir.

Her konuda olduğu gibi itidalli yani dengeli olmak en ideal olanıdır. Su içmek konusunda da az su içmek de çok su içmek de zararlı olabilmektedir. O sebeple yeteri kadar su içilmelidir.

Yeterli Su İçilip İçilmediği Nasıl Anlaşılır?

Yeterli su içildiğini anlamanın yolu idrarın rengini kontrol etmektir. Yani idrar rengi koyu sarı renkli ise yeteri miktarda su içilmiyor demektir. Yeteri miktarda su içenlerin idrarları koyu sarı değil açık ve şeffaf bir renktedir. Ayrıca yetişkin bir birey günde 6-7 kez idrara çıkar. Bu yolla yeteri kadar su içip içmediğinizi ölçebilirsiniz.

Su Tüketimini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

– Öncelikle su içmek için susamayı beklemeyin. Su gördüğünüzde için. Bunun için de:

– Size su içmeyi hatırlatacak çeşitli şeyler bulun.

– Sevdiğiniz bardaklardan, sürahilerden bulundurun yanınızda. Bu size su içmeyi hatırlatacaktır.

– Yanınızda su bulundurmaya çalışın. Özellikle de iş yerinizde, ofisinizde, evinizde kolayca ulaşabileceğiniz yerlere su koyun.

– Yatağınızın yanında su bulundurun. Uyandığınız zaman bir bardak su için. Böylece güne daha enerjik de başlamış olursunuz.

– Yaşadığınız mekâna göre, görebileceğiniz yerlere küçük notlar yapıştırabilirsiniz. “Su içmeyi unutma” gibi notlar size su içmeyi hatırlatacaktır.

– Teknolojiden yararlanarak çeşitli hatırlatmalar oluşturabilirsiniz. Telefonunuzda ya da bilgisayarınızda hatırlatmalar oluşturarak size su içmeniz gerektiğini hatırlatan alarmlar oluşturabilirsiniz.

Suyun Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Su, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde ve dengelenmesinde önemli bir etkendir.
  • Su vücutta taşıyıcı vazifesi görmektedir. Yani hücrelere oksijen ve besin taşır.
  • Besinlerin sindirilmesinde rol oynar.
  • Zinde ve dinç kalmaya yardımcı olur.
  • Yorgunluğa iyi gelir.
  • Emziren kadınlarda sütün artmasında yardımcı olur.
  • Dikkati artırır ve hafıza üzerinde olumlu etkiler bırakır.
  • Gözlere canlılık ve parlaklık verir.
  • Uykunun düzenlenmesinde yardımcı olur.