Yapay zeka mühendisliği nedir sorusu merak edilen bir sorudur. Yapay zeka mühendisliği geleceğin mesleklerinden biri olarak günümüzde de giderek gelişen bir ivme yakalamıştır. Bu noktada yapay zekanın gelecekte ulaşacağı yeri tahmin etmek ve bununla ilgili ön çalışmalar şimdiden başlamış olmak oldukça önemli bir yerdedir. Yapay zeka mühendisleri, akıllı teknolojileri hayatımıza entegre etme noktasında önemli çalışmalar yürütürler.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay zeka mühendisleri ürettikleri makinelerde insan beynini örnek alacak şekilde çalışmalar yürüten meslek grubudur. Akıllı teknolojileri hayatı kolaylaştıracak seçenekler ile bir araya getiren yapay zeka mühendisliği, ülkemizde de üniversitelerin çeşitli bölümlerinde yer almaktadır. Yapay zeka mühendisleri, ürettikleri makinelerin öğrenme algoritmalarını ve hareket kabiliyetlerini insan beynini model alarak tasarlarlar. Bundan dolayı da günümüzdeki en teknolojik gelişmeleri üreten meslekler arasında yer alırlar.

Yapay Zeka Mühendisliği İş Bulabilir mi?

Yapay zeka mühendisliği önü açık bir alandır. Bunun yanı sıra gelişen son teknolojik ürünler dolayısıyla da gelecekte ihtiyaç duyulması muhtemel meslekler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Yapay zeka mühendisleri, istihdam alanı olarak teknik ve teknolojik çeşitli merkezlerde, şirketlerde ve bilim üslerinde çalışma imkanına sahiptir. Bu noktada ilerlemek isteyen ve teknolojik anlamda da ilgi sahibi olan hemen herkes, üniversitelerin belirli kontenjanlarına girerek kendilerini bu konuda geliştirme imkanı bulabilirler.

Yapay Zeka Mühendisliği Sıralama Hangi Üniversitelerde Var?

Yapay zeka mühendisliği nedir sorusunun cevabı kadar bu bölümün hangi üniversitelerde yer aldığı da merak konusudur. Mühendislik fakültesi bölümleri içerisinde en yeni dallardan biri olan yapay zeka mühendisliği, ülkemizde sayılı üniversitede yer almaktadır. Hem özel hem devlet bünyesinde yer alan bu bölümün olduğu üniversiteler şu şekilde sıralanabilir:

  • Hacettepe Üniversitesi
  • Bahçeşehir Üniversitesi
  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İlgini Çekebilir :   Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Yapay Zeka Mühendisliği Kaç Bin?

Yapay zeka mühendisliği lisans programına 2021 yılında Hacettepe Üniversitesi 40 kişi almıştır. Bunun yanı sıra özel üniversiteler de burslu ve ücretli seçenekleri ile yapay zeka mühendisliği bölümünü açmaktadır. Bu üniversitelerde de bu bölümü okumak için üniversite sınavından ilk 8 bin civarına girmek önemlidir.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık?

Yapay zeka mühendisliği, üniversitelerin lisans programları içerisinde yer almaktadır. Son yıllarda giderek yükselen bir bölüm olmasından dolayı ülkemizde halihazırda 3 üniversite bu eğitimi öğrencilere sunmaktadır. Lisans programı yani 4 yıllık bir fakülte bölümüdür.

Yapay Zeka Mühendisi Olmak için Hangi Derslerin İyi Olması Gerek?

Yapay zeka mühendisliği, sayısal bir bölümdür. Bundan dolayı da üniversitelerin mühendislik fakültesi bölümlerinde yer almaktadır. Yapay zeka mühendisliği için sayısal alandaki derslerinizin önemli ölçüde iyi olması gerekmetkedir. Bunun yanında temel Türkçe bilginizin de iyi olması, bu bölümün puanını etkileyen bir faktördür.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümünü Bitirdikten Sonra Nerede Çalışır?

Yapay zeka mühendisliği nedir sorusunun yanında bu bölümü bitirenlerin nerede çalışabileceği sorusu da sık karşılaşılan sorular arasındadır. Yapay zeka mühendisliği bölümünü bitiren kişiler,

  • Veri mühendisleri, işletme yöneticileri ve uzmanları arasında koordinasyonu sağlamak,
  • Veri bilimi takımının kullandığı altyapıyı sistemli bir düzene oturtmak,
  • Makine öğrenme modellerini diğer uygulayıcıların kolay bir şekilde erişebileceği ve kullanabileceği şekilde ayarlamak,
  • Yapay zeka modellerini test etmek ve bunları çalıştırmak,
  • Makine öğrenmesini yararlı bir hale getirerek süreçlerin otomatik bir hâl almasını sağlamak gibi görevleri üstlenir. Bu görevlerin yerine getirileceği pek çok şirket içerisinde de çalışabilir.