Bir Zombi Yürüyüşü, katılımcıların zombi gibi giyinip kamusal bir alanda birlikte yürüdükleri temalı bir etkinliktir. Genellikle bir Cadılar Bayramı etkinliği olarak veya belirli bir amaç için farkındalık yaratmanın veya fon sağlamanın bir yolu olarak düzenlenir.

Bir Zombi Yürüyüşü sırasında, katılımcılar genellikle korkunç bir görünüm yaratmak için makyaj yaparak ve yırtık pırtık giysiler giyerek zombi gibi giyinirler. Daha sonra, genellikle zombiler gibi ayaklarını sürüyerek ve inleyerek büyük bir grup halinde birlikte yürürler. Etkinlik genellikle halka açıktır ve canlı müzik, yemek ve diğer etkinlikleri içerebilir.

Zombi Yürüyüşleri dünyanın birçok şehrinde popüler hale geldi ve hayır kurumları veya amaçları için farkındalık yaratmak, yerel işletmeleri teşvik etmek veya sadece Cadılar Bayramı’nı kutlamanın eğlenceli ve yaratıcı bir yolu gibi çeşitli amaçlarla düzenlendi.

Zombi Yürüyüşlerinin genellikle barışçıl etkinlikler olduğunu ve genel halkı rahatsız etmeyi veya korkutmayı amaçlamadığını belirtmek önemlidir. Katılımcılardan genellikle saygılı ve sorumlu bir şekilde davranmak gibi belirli yönergeleri izlemeleri ve yerel yasa veya yönetmeliklere uymaları istenir.

————–

Zombie Walk’ın (Zombi Yürüyüşü) üçüncüsü Sarayburnu’nda gerçekleşti.

İnternet üzerinden örgütlenen çoğunluğu lise öğrencisi kadınlı erkekli yüzlerce kişi, Zombie Walk’ın (Zombi Yürüyüşü) üçüncüsü için öğlen saatlerinde Sarayburnu’nda toplandı.

Etkinliğin, tamamen marjinal kesimin eğlencesi amacıyla yapıldığını ve gençlere yönelik sosyal amaçlı olduğunu, siyasal bir amacının olmadığı belirtildi. Katılımcılar, kendilerine yaralı yüzden sakat bacağa kadar korkutucu makyaj yaptılar. Bazıları gelinlik giyerken bazıları büyücü olmayı tercih etti. Ayrıca içinde zombi hikayesi olan bütün film, dizi ve romanlar katılımcıların ilham kaynağı alanlar da vardı.

Makyaj ve kostümlerini tamamlayan zombiler yüksek sesle bağırıp çevredeki vatandaşı korkutmaya başladı. Sahil Kenedy Caddesi’ne çıkan zombiler trafiği kesip bazı araçları içinde yolcuları sallamaya başladı. Kısa süreli trafik sıkışıklığına rağmen araç sürücüleri de bu yaşananları gülerek karşıladı, bazıları irkildi.

İlgini Çekebilir :   İlk Yılda Sınavı Kazanmak

“Akıl yok, dert yok”, “GDO’suz insan istiyoruz”

Saat 15.00’te katılımcılar hep beraber Sarayburnu’ndan Çemberlitaş’a doğru yürüyüşe geçti. Zombilerin elinde bulunan “Akıl yok dert yok”, “GDO’suz insan istiyoruz” ve “Zombi yürüyüşü parkurları istiyoruz” yazılı dövizler dikkat çekti. Gülhane Parkı içine girildiğinde eğlencenin dozunu artıran zombiler, yoldan çıkaran çimler üzerinde koşmaya başladı.

Zombilerden bazıları piknik yapan vatandaşları korkuttu. Bu davranışları normal karşılayanlar olduğu gibi tepki gösterenler de oldu. Zombilerin hareketlerinden korkan bir çocuğun ağladığı görüldü. Yaşanan taşkınlıklar üzerine etkinlik Yöneticisi Gökhan Akar, ve Tayfun Genç, katılımcıları çevreyi rahatsız etmemesi konusunda uyardı.
Ancak tüm uyarılara rağmen zombilerin taşkınlığı artırması üzerine emniyet yetkilileri izinli olan yürüyüşü iptal edildiğini belirtti.

Polisin “Yürüyüş iptal. Dağılın” sözleri üzerine zombiler tepki içerikli yüksek seslerle önce toplanma yeri olan Sarayburnu’na gitti. Buradan da makyajlarını silip etkinliğe son verdiler.